مکزیک به جمع مشتریان نفت ایران پیوست

 

مکزیک یکی از مهمترین کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت در خارج از اوپک است به طوری که از مکزیک، روسیه، نروژ، برزیل و قزاقستان به عنوان مهمترین تولیدکنندگان نفت نانو اوپک یاد می شود.در طول سه دهه گذشته سطح روابط نفت و انرژی ایران و مکزیک با فراز و فرودهای متعددی روبرو شده و پس از همکاری‌های نصفه و نیمه نفتی میان این کشور نفت‌خیز منطقه آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب در دهه ۶۰ شمسی، پیش بینی می‌شود با لغو تحریم‌ها دور جدید همکاری‌های نفتی و گازی بین تهران و مکزیکوسیتی از سر گرفته شود.در این بین هر چند ایران با در اختیار داشتن بیش از ۱۵۷ میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت نفت و ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز در مجموع عنوان بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری جهان را یدک می‌کشد اما مکزیک هم با در اختیار داشتن حدود ١٠ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، تولید روزانه ۲.۹ میلیون بشکه نفت، حدود ٤٨٣ میلیارد مترمکعب ذخایر گاز طبیعی حرف‌های زیادی برای گفتن در بازار انرژی جهان دارد.بر این اساس امروز با سفر «آلفونسو ناوارته پریدا» وزیر کار و تأمین اجتماعی مکزیک به تهران و گفتگوهای این عضو کابینه دولت مکزیکوسیتی با بیژن زنگنه وزیر نفت پس از نزدیک به سه دهه یخ روابط دو کشور در حوزه نفت و انرژی آب شد.وزیر کار و تأمین اجتماعی مکزیک صبح امروز (سه شنبه، ١٧ شهریورماه) پس از دیدار با وزیر نفت ایران گفت: در جریان دیدار با وزیر نفت ایران درباره آماده سازی زمینه ملاقات و مذاکرات میان مسئولان ایرانی و مکزیکی در بخش‌های نفتی پس از تحریم‌ها و گسترش روابط در حوزه های فنی صنعت نفت بحث و گفتگو کردیم.وی افزود: مکزیک هم اکنون در زمینه ارتقای بهره وری در حوزه انرژی و بخش‌های مختلف صنعت نفت برنامه های بسیاری را آغاز کرده است و از همکاری و مشارکت در این بخش با دیگر کشورها استقبال می کند. از این رو، تهران و مکزیکوسیتی نیز می توانند در این زمینه نیز همکاریهای مطلوبی داشته باشند.وزیر کار و تامین اجتماعی مکزیک درباره همکاری‌های نفتی ایران و مکزیک در گذشته تصریح کرد: پیش از تحریم‌ها ایران و مکزیک در بخش‌های نفتی با یکدیگر همکاری و تبادل نظر داشته اند، به ویژه در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، دو کشور مکزیک و بلژیک با صنعت نفت ایران همکاری می‌کردند.در همین حال، «اولیسس کانچولاگوتیئرس» سفیر مکزیک در تهران هم اعلام کرده است: در حال حاضر صادرات مکزیک برابر با صادرات کل کشورهای آمریکای لاتین است و این کشور درصدد کشف بازارهای جدید به خصوص در خاورمیانه است.

مهر
۱۸ شهریور ۱۳۹۴ ۰۸:۴۱

 

 

****************************


پارس جنوبی قلب صنعت نفت و گاز ایران

 

سال های 93 و 94 سال های تعیین کننده ای برای پارس جنوبی است , چون بیشترین واحدها در این دو سال وارد مدار تولید میشوند . تا پایان سال 93 بیش از 100 میلیون مترمکعب در روز به تولید پارس جنوبی افزوده می شود و گاز فازهای 12 , 15 و 16 ,  17 و 18 به ترتیب با ظرفیت روزانه 50 , 50 و 25 میلیون متر مکعب تا زمستان وارد مدار تولید خواهند شد . بخش مهمی از این گاز از دریا استخراج می شود و این حالی است که عقب ماندگی پارس جنوبی در بخش دریا بسیار زیاد است و بهبود وضعیت احداث تاسیسات در دریا در سال جاری و سال آینده مستلزم تمهیدات و اقداماتی از سوی متولیان امر .

طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی قرار است در 24 فاز توسعه یابد و تا کنون تقریبا 10 فاز آن به بهره برداری رسیده و مابقی فازها به سرعت در حال توسعه است . مساحت میدان گازی پارس جنوبی , 9700 کیلومتر مربع است که 3700 کیلومتر مربع آن در آبهای سرزمین ایران و 6000 کیلومتر مربع آن در آبهای سرزمینی قطر قرار دارد .

حجم گاز قابل برداشت میدان بهمراه میعانات گازی , معادل 230 میلیارد بشکه نفت خام است . ذخیره بخش ایرانی میدان , 14 تریلیون متر مکعب گاز درجا و 10 تریلیون متر مکعب گاز قابل برداشت و 17 میلیارد بشکه میعانات گازی ( 9میلیارد بشکه قابل برداشت ) است که 50 درصد ذخایر گازی ایران و 8 درصد از ذخایر گازی جهان است .

ذخایر بخش قطری میدان 37 تریلیون متر مکعب گاز درجا و 26 تریلیون متر مکعب گاز قابل برداشت و 30 میلیارد بشکه میعانات گازی ( 10 میلیارد بشکه قابل برداشت ) است که معادل 99.9 درصد ذخایر گازی قطر و 21 درصد ذخایر گازی جهان است ...

 

 

********************************

 

 

قیمت واقعی نفت زیر 100 دلار است

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه قیمت واقعی هر بشکه نفت قطعا بشکه ای زیر یکصد دلار است، تصریح کرد: در شرایط فعلی با بازگشت بهای نفت به زیر 100 دلار به نظر قیمت طلای سیاه به قیمت واقعی خود نزدیک می شود.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که وزیران نفت کشورهای عضو اوپک همواره بهای واقعی نفت را بشکه ای بیش از یکصد دلار عنوان می کنند، اظهار داشت: وزیران نفت کشورهای تولیدکننده همواره از بهای نفت 100 دلاری ابراز رضایت می کنند اما قیمت واقعی نفت زیر 100 دلار است.

قمصری با تاکید بر اینکه اگر بورس بازان بازار نفت را رها کنند قطعا قیمت نفت بازهم کاهش می یابد، تبیین کرد: اگر صرفا شاهد عرضه و تقاضا در بازار نفت باشیم بهای نفت در بازار جهانی کاهش می یابد.

بیژن زنگنه وزیر نفت هفته جاری در پاسخ به سوال مهر مبنی بر واکنش اوپک همزمان با سقوط بهای نفت خام به کمتر از یکصد دلار در هر بشکه و احتمال برگزاری نشست فوق العاده اوپک، گفت: در شرایط فعلی برگزاری نشست اضطراری نیاز نیست.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر مهر که قیمت نفت تا چه حدی پایین بیاید ایران به اوپک پیشنهاد برگزاری نشست می‌دهد؛ تصریح کرد: ما نمی‌توانیم به اوپک پیشنهاد دهیم زیرا در محدودیت هستیم اما سایر کشورها زودتر از ما پیشنهاد خود را به اوپک ارائه خواهند داد.

این عضو کابینه دولت در پاسخ به سوال دیگر مهر که آیا از قیمت نفت 99 دلاری و زیر 100 دلاری رضایت دارید؟ اظهار داشت: قیمت نفت خام هر چه بالاتر باشد بهتر است.

به گزارش مهر، قیمت نفت در طول ۲ ماه گذشته تاکنون ۱۵ دلار کاهش داشته و در معاملات هفته جاری به آستانه تحمل اوپک یعنی به کمتر از ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید.

بر این اساس قیمت نفت برنت دریای شمال متاثر از نگرانی ها در مورد کند شدن روند رشد اقتصادی در آمریکا و چین و فزونی عرضه، برای اولین بار در 14 ماه گذشته به زیر 100 دلار رسید. قیمت نفت خام آمریکا و سبد نفتی اوپک هم کاهش یافت.

مهر

۲۲شهریور ۱۳۹۳

 

 

***********************************************

 

تگ های مطلب:،

آمار بازدید:4513

دسته:زیر منو اخبار

مطالب مرتبط:

  • اقتصاد و سیاست ایران و جهان
  • درباره رویان جوش صبا
  • درباره ایساب
  • معادل سازی الکترود و فیلرهای کم آلیاژ , Stainless Steel و Nickel Base ایساب ...
  • (RJS) رویان جوش صبا
  • x

    Find the Closest Distributor